Terapia Manualna to obszar fizjoterapii, którego celem jest leczenie
dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowo-szkieletoweg
dokładnie przeprowadzony wywiad, badanie kliniczne oraz analiza badań
obrazowych.

Terapia manualna

Fala uderzeniowa
Terapia falą uderzeniową (ESWT) wykorzystywana jest głownie w
zwalczaniu bólu mięsniowo-szkieletowego. Polega na tym, że w
środowisku wodnym produkowane są fale o wysokiej energii, których
uderzenia przyczyniają się do zmniejszenia lub zlikwidowania bólu.

Hydroterapia
Wykorzystanie wody do celów leczniczych nazywa się Hydroterapią. Wodę stosuje się w różnych postaciach, o różnych temperaturach.
Kinezyterapia
Kinezyterapia (gr. kinesis – ruch) – leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza. Podstawą tej dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji, np. społecznej.
Biostymulacja laserowa
Jest obecnie najszybciej rozwijającym się działem fizykoterapii. Zabieg ten polega na usprawnieniu lub przyspieszeniu reakcji fizjologicznych poprzez naświetlenie tkanki promieniem lasera. Biostymulacja daje korzystne efekty przy leczeniu uszkodzeń, stanów zapalnych tkanek miękkich oraz trudno gojących się ranach i owrzodzeniach.
Rehabilitacja niemowlęcia i małego dziecka
Rehabilitacja niemowlęcia i małego dziecka oraz stosowanie się do zaleceń fizjoterapeuty podczas codziennej opieki nad dzieckiem pomaga we wszechstronnym rozwoju między innymi tym dzieciom, które mają kłopoty z napięciem mięśniowym, asymetrię ułożenia, problemy neurologiczne, albo urodziły się przedwcześnie, i by dogonić rówieśników, potrzebują odpowiedniej stymulacji.
Suche igłowanie
Suche igłowanie, to bardzo efektywna terapia, stosowana jako uzupełnienie pracy na punktach spustowych. Wykorzystywana w leczeniu bólów mięśniowo-powięziowych. W terapii używa się igieł do akupunktury o średnicy 0.3 mm. Celem zabiegu jest umieszczenie igły w miejscu punktu spustowego lub spiętego pasma mięśniowego. Na drodze odruchowej dochodzi do rozluźnienia i ustąpienia dolegliwości bólowych. Metoda z powodzeniem wykorzystywana jest w pracy z pacjentami bólowymi oraz sportowcami.